My Way

TIHANY számomra egy csoda.

Jártam, keltem a világban, az életem úgy fordult, hogy az országunkban is sokat jöttem, mentem. De azt a csodát, amit a Balaton nyújtott soha nem tapasztaltam máshol.

Valahogy mindig a déli part volt a szállás a fürdés, az északit messziről csodáltam. Majd elindultam és felfedeztem, kincseit.

Egy időben naponta ingáztam a két part között, ez volt életem egyik legszebb időszaka.

Minden pillanatát csodáltam, amit a tó vizén töltöttem, nekem ez olyan varázsos volt, akkor is és most is az. 

TIHANY számomra egy csoda.

„A Balaton – Közép- Európa legnagyobb sekély vizű tava – tektonikai süllyedésekkel keletkezett, mintegy 25 ezer évvel ezelőtt.”

Ebbe nyúlik be a Tihanyi- félsziget, amely a tavat két medencére osztja.

A mediterrán táj markáns képét a vulkanikus erők évmilliókkal ezelőtt alakították ki, amelyről napjainkban a két óriási méretű kalderra tanúskodik.

E krátermaradványokban alakult ki a Balaton vízszintjénél magasabban fekvő két lefolyástalan tó, a horgászok kedvelt helye a Belső- tó, és a vízimadarak paradicsoma a Külső- tó.

tihany_6

Tihany méltán híres vendéglátásáról, az ide látogató vendégeknek nem kell nélkülözniük a gasztronómiai élvezeteket sem. Borozók, borospincék, hagyományos éttermek, csárdák és fogadók, valamint festői panorámával rendelkező cukrászdák és kávézók közül válogathatunk!

Magyarország egyik legszebb fekvésű települése, látványos táj és természeti adottságokban bővelkedő község. A Balatont két medencére osztó Tihanyi-félszigeten fekszik.

Híres, még ma is meglévő nevezetessége a helynek a tihanyi visszhang vagy echo, amely a tihanyi apátság és a Visszhang-domb között keletkezett akkor, amikor még épületek a hang szabad oda-vissza terjedését nem gátolták.

Tiszta, csendes időben még most is megfigyelhető, elsősorban télen.

A vulkanikus utótevékenység több mint száz gejzírkúpot alakított ki, melyek közül a legismertebb az Aranyház.

A félsziget a geológiai érdekességek mellett számos ritka növény- és állatfajnak is otthont ad.

Tihany legjelentősebb épületegyüttese a dombtetőn álló Tihanyi apátság.

tihany_1

A keresztény uralkodók jogszokásának megfelelően 1055-ben I. András király monostort és családi temetkezőhelyet alapított Tihanyban. A monostori élet az 1500-as évek közepén szűnt meg, mivel a monostor helyén a törökök elleni védekezésül végvárat építettek, amit a törökök soha nem foglaltak el.

A kuruc időkben lerombolt vár helyéről, alaprajzáról részletes leírás nincs, a Visszhang-domb és a templom közötti sétány őrzi Pisky István várkapitány nevét.

Az apátságtól a Pisky sétány vezet a Visszhang-domb felé. Itt található a Szabadtéri Néprajzi Múzeum (parasztgazda háza és halászcéh háza).

Az Ófalu nevezetességei közé tartozik még a fazekas ház, a református templom és harangláb, valamint a kálvária.

Aki még nem járt Babamúzeumban, feltétlenül nézze meg a népviseletbe öltöztetett porcelánfejű babákat.

A Balaton partján áll az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézet épülete, József főherceg egykori nyaraló kastélya, valamint az egykori Sport Szálló épülete.

A látogatható tihanyi obszervatóriumban a Föld mágneses terének változásait figyelik; ebben az épületben kapott helyet a geofizikus Eötvös Loránd emlékkiállítása is.

A Tihanyi-félsziget látnivalói közé tartozik az Óvár-hegy földsáncrendszere és a Barátlakások.

cropped-lead_balaton_SEB2175.jpg

Tihany közúton észak felől, a Balaton északi partján vezető 71-es főút felől érhető el. Dél felől Szántódról komppal közelíthető meg. Én ezt az élményt nem hagynám ki.

 

Jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, iratkozz fel a hírlevelünkre. 

Kövess a facebookon: itt találod,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!