My Way

Egészségesebben élni, lefogyni, szálkásítani és mindeközben bűntudat nélkül jól lakni.

Egészségesebben élni, lefogyni, szálkásítani és mindeközben bűntudat nélkül jól lakni.

A szokásos vizsgálaton voltam a dokinál, de nem a jól ismert orvosom várt, helyettesítették. A végtelenül kedves, idős doktor úr, a panaszomat meghallgatva elmesélte hogyan tudok napközben sokkal energikusabb, fittebb, vidámabb, kirobbanó formában lenni úgy, hogy közben egészséges maradok. Elgondolkodtam azon, amit mondott és fel kellett tennem magamnak a kérdést: most akkor mi van? A feje tetejére állt a világ?

Csak azok olvassanak tovább, akik szeretnének egészségesebben élni, lefogyni, szálkásítani és mindeközben bűntudat nélkül jól lakni.  Azok, akik szeretnének napközben sokkal energikusabbak, lenni, esténként pedig jóízűt vacsizni.

Mottója: a testünk mindig sokkal jobban tudja, hogy mikor mire van szüksége, mint egy “szakértők” által összeállított divatos diéta. A történet lényege a TÚLEVÉS és az ALUL EVÉS. Az étrend két részre osztja a napot egy alul evési és egy túlevési szakaszra. 

A nappali, alul evési szakasz célja a méregtelenítés, az emésztőrendszer pihentetése. A csökkentett energia bevitel hatására beindulnak a zsírégető és méregtelenítő folyamatok. Mivel pedig az emésztés nem vesz el energiát máshonnan, tested és elméd a maximumot tudja kihozni magából, és egész nap kirobbanó formában leszel.

Az esti, túlevési szakasz fokozza az anyagcserét, energiával látja el a hatását éjjel kifejtő növekedési hormont, mely a szövetregeneráló és izomépítő folyamatokért felelős. Az esti lakoma élményt nyújt a testnek és a léleknek is, hiszen az étkezés alapvető örömforrás minden élőlénynek, ha ettől megfosztjuk magunkat, sem egészségesek, sem boldogok nem lehetünk.

Új étkezési szokásaink felvétele során természetesen tudnunk kell mit és hogyan fogyasszunk.

Napközben az alul evési szakaszban a Víz dominál – igyál legalább egy pohár vizet ébredés után (tisztán vagy citrommal) hogy beindítsd a testedet, majd minél többet egész nap. Egészséges kávé vagy tea. Friss, nyers gyümölcsök vagy zöldségek, vagy leveik frissen elkészítve, ha van rá mód.

A kezdeti átállási időszakban (2-3 hét), amikor nagyon megéhezel, az alábbi ételekkel egészítheted ki az alul evési szakasz menüjét: Fehérje, natúr joghurt vagy kefir, túró, sovány sajt. Egyszerre csak egyféle fehérjét fogyassz!

Esténként a túlevési szakaszban annyit ehetsz az összes ételcsoportból (fehérje, zsír és szénhidrát) amennyit akarsz, egyedül az ételek sorrendjére kell ügyelni: haladj a könnyebbtől a nehezebbek felé! Kezdj zöldségekkel, salátákkal! A saláták gazdagok vitaminokban, rostokban, ásványi anyagokban, és a gyomrodat is felkészítik a lakomára.

A főétkezés során több különböző fogást is elfogyaszthatsz. Így biztos, hogy jóllakottan és az evés örömétől elégedetten zárod a napot.  Köretként a zöldségek mellett nem tiltott a rizs vagy a krumpli sem. Mindenesetre, ha fel szeretnéd gyorsítani a fogyást, vagy még szálkásabb akarsz lenni, érdemes a szénhidrátokat fehérjével helyettesíteni.

Az est fénypontja lehet a desszert. Olajos magvak vagy édességek, fontos, hogy a szervezeted először a szövetek regenerálódásához fontos fehérjékhez jusson hozzá, és csak ezek után érkezzenek a nagyobb zsírtartalmú ételek, hogy feltöltsék tested energiakészletét.

Fontos odafigyelni arra, hogy, a sportolók és a fizikai munkát végzők több ezer kalóriát égetnek el tevékenységük során. Nekik napközben több tápanyagra lehet szükségük annak érdekében, hogy fedezzék a magas energiaigényt és megelőzzék az izmok lebomlását. Ilyen körülmények között szükséges lehet napközben egy könnyű szénhidrátétel (például tojás vagy zab).

Bátran böjtölj! A böjtölés (alul evés) közben a szervezet fokozatosan átáll a legutóbbi evésből származó energia felhasználásáról a szervezet zsírtartalékainak elégetésére. Minél több időt töltesz a böjti szakaszban, annál hatékonyabb a zsírégetés. Attól pedig nem kell tartanod, hogy a böjtölés elkezdi leépíteni az izmaidat: a szervezeted ügyel arra, hogy izmot ne veszítsen.

Az esti evés csak akkor vezet hízáshoz, ha előtte már egyszer-kétszer jóllaktál a nap folyamán. Ha napközben böjtöltél (alul evési szakasz), ez a veszély nem fenyeget. Nem létezik olyan kutatás, amely azt bizonyítaná, hogy az esti evés inkább vezet hízáshoz, mint a nappali.

Léteznek olyan élelmiszerek, amelyek nem alkalmasak emberi fogyasztásra, mégis esszük őket. A cukros üdítők, gyorsételek, számtalan adalékanyagot tartalmazó készítmények is ilyenek. Ezeket még mértékkel sem szerencsés fogyasztani, sőt, ha lehetséges száműzni kell az étrendből.

Ne egyél szénhidrátot éhgyomorra! Két dolog történik, ha szénhidrátot fogyasztasz éhgyomorra. Egyrészt hirtelen és olyan nagymértékben megemelkedik a vércukorszint, hogy a szervezeted sejtjei nem tudnak ezzel lépést tartani: nem tudnak annyi cukrot felvenni, mint amennyi hirtelen rendelkezésre áll a vérben. A felesleges cukrot pedig a szervezet zsírrá alakítja. Másrészt éhségrohamok lavináját indítod el. Nagy igyekezetében ugyanis, hogy helyreállítsa a megfelelő vércukorszintet, a szervezet túllő a célon, és olyan mennyiségű inzulint pumpál a vérbe, amitől a vércukor túlságosan „leesik”. Emiatt úgy érezzük, éhesek vagyunk, pedig csak akaratlanul „kijátszottuk” szervezetünk stabilizáló rendszerét.

Segíts a májadnak, és a „hála” nem marad el. Adj időt, hogy ellássa teendőit és ne egyél folyton, böjtölj! Kíméld meg a „műanyagokkal felturbózott” ételektől, ezek csak extra terhet rónak rá. Segítsd a májad gyógynövényekkel, fűszerekkel, teákkal, antioxidánsokkal, melyek könnyítik a munkáját (pl. máriatövis mag, oregánó, zöld tea, C-vitamin).

Szervezetünknek számos ásványi anyagra és vitaminra van szüksége, melyek közül többet is külső forrásból kell biztosítanunk, mivel szervezetünk nem tudja előállítani őket. Akármennyire is szeretnénk azonban, rendkívül nehéz teljes értékű ételekből megfelelő mennyiségben hozzájutni ezekhez, így szükséges étrendünket kiegészíteni valamilyen vitamin és ásványi anyag készítményekkel (legfontosabbak az omega-3 zsírsav, a D- és C-vitaminok). Minél természetesebb a forrás, annál jobb.

Sem a zsír, sem a szénhidrát nem hizlal önmagában.

A zsírok szerepe rendkívül szerteágazó: részt vesznek többek között a vérnyomás és a gyulladásos folyamatok szabályozásában, a sejtmembrán képzésében és az idegfunkciókban. Egy extrém alacsony zsírtartalmú étrend következményei nagyon veszélyesek lehetnek: impotencia, gyenge immunrendszer és hízás (!).

A szénhidrátokkal hasonló a helyzet: közvetve segítik a növekedési hormont a feladatában, valamint fokozzák a nemi hormonok tevékenységét is. Gond akkor van, ha az étrend alapját olyan ételek adják, melyek ugrásszerűen és hosszan tartóan megemelik a vércukorszintet (magas glikémiás indexű és glikémiás telítettségű ételek, pl. pékáruk, finomított lisztből készült ételek.

Ez az étrend változatos, nem tilt semmilyen ételt, így eltérő igényeknek és ízléseknek is megfelel. Az alapanyagok megválasztását így számos tényezőtől tehetjük függővé: a fizikai aktivitásmértékétől, az egészségi állapottól vagy az ételek elérhetőségétől.

A Harcosok Étrendje kiadvány volt a segítségemre.

Oszd meg tapasztalataidat, itt az oldalon vagy várom az email címemre: krajcarfigyelo@gmail.com

 

Jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, iratkozz fel a hírlevelünkre. 

Kövess a facebookon: itt találod,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!