Évtizedekig abban a hitben szedték milliók a különféle vitaminos táplálék kiegészítőket, hogy megvédi őket a ráktól (is). Egy német szakértői csoport jókora kavicsot dobott az állóvízbe: szerintük ezek a tabletták éppen, hogy növelik a rettegett kór kialakulásának esélyét.
Erősítik az immunrendszert, védenek a fertőzésektől, segítenek a daganatos betegségek megelőzésében – majd’ minden vitamintartalmú tabletta leírása így kezdődik.
Egy német szövetségi kutatóintézet munkatársa, Klaus Richter állítja: mindennek az ellenkezője igaz.
A tudós szerint sokan azért szedik e szereket, hogy kompenzálják egészségtelen életmódjukat, ám a tabletták ilyen esetekben növelik a tüdőrák és a prosztatarák kialakulásának esélyét, a kalcium pedig hajlamosít a szív- és érrendszeri betegségekre.
Gondoljunk bele – érvel Klaus Richter –: miért lenne jobb a vitaminokat kis dobozból pirulák formájában bekapdosni, mint illatos és lédús narancs, paradicsom, paprika és más gyümölcsök, zöldségek formájában?
Egy multivitamin-tabletta fikarcnyit sem hasznosabb megfázás ellen, mint egy pohár, valódi C-vitaminban dús limonádé vagy mézes-citromos tea.
Christoph Ritter, a Greifswald Egyetem kutatója évek óta vizsgálja a különféle táplálék-kiegészítők hatásosságát, és vizsgálatai során arra jutott, hogy ezek szerepe a rákmegelőzésben legalábbis kérdéses.
Szerinte a vitamintablettáknak nincsen semmilyen betegségmegelőző hatása.
Sőt: a rák megelőzésében szerepet játszó készítmények közvetve éppen hogy elősegítik a tumor kialakulását.
Sok-sok alany életének követése után állítottam fel az elméletemet – mondja dr. Ritter. – E szerint, aki korábban egészségesen élt, táplálkozott, sportolt, a vitamintabletta szedésével egy időben elkezdett lazítani.
Már nem ment olyan sokat és sokszor kocogni, olykor egészségtelen ételeket evett, mondván, a tabletták úgyis megvédik a komoly bajtól.
Nos, nem így van: sokkal többet nyomnak a latban az újra felvett rossz szokások, mint akár egy mázsa szuper vitamintabletta.
Hogy akkor miért váltak a ’90-es évek elején oly népszerűvé a multi vitaminos táplálék kiegészítők?
Christoph Ritter szerint elsősorban is azért, mert valóban születtek tanulmányok áldásos hatásukról, ám ezek módszertanilag nem voltak még olyan megbízhatók, mint a húsz évvel későbbiek.
Melyek pont az ellenkezőjét állítják az egykor csodaszernek tartott tablettákról.
kiskegyed.blikk.hu
Jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, iratkozz fel a hírlevelünkre.
Kövess a facebookon: itt találod,
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: