My Way

Eljegyzési gyűrű vagy jegygyűrű?

Sokakban felmerül a kérdés, hogy ha hagyományos eljegyzést szeretnének, akkor milyen formulákat kell követniük, különös tekintettel az eljegyzési gyűrű tradíciójára.

Azok számára, akik pontos tradicionális formulákat szeretnének követni talán rossz hírt, jelenthet az, hogy nincs pontos szabály, melyet követni lehetne.

Nem csak koronként és népcsoportonként, de még országonként, sőt, tájegységenként is teljesen változó az eljegyzés hagyománya és az eljegyzési gyűrű külseje, viselése. Ez azonban nem feltétlenül rossz hír, hiszen ebből következően sokkal tágabb a választási lehetőségünk, mint azt gondolnánk.

Még abban sem lehet pontos instrukciókat adni, hogy azt eljegyzési gyűrű melyik kézre kerüljön, hiszen ez is változó.

Eljegyzési gyűrű az ókorban

Nem lehet tudni, hogy az eljegyzési gyűrű mikor lett a szerelmi zálog jelképe. Az azonban biztos, hogy már az ókorban is szokás volt.

 Annak ellenére, hogy a nemesfém ékszerek már az ókorban is divatban voltak, az eljegyzési gyűrű mégis főként vasból vagy bronzból készült. Ezekkel a tartós eljegyzési gyűrű alapanyagokkal jelképezték a házasság időtállóságát.

Ekkor a menyasszony bal kezének negyedik ujján viselte a gyűrűt, mivel hitük szerint innen vezet a szerelmi véna a szívbe.

Ez a szokás időt állónak bizonyult, mivel a legtöbb területen a mai napig a bal kéz gyűrűs ujjára kerül az eljegyzési gyűrű.  Az akkori hagyományok szerint az eljegyzési gyűrű viselése biztosította, hogy a szerelem ne illanjon el a szívből az ujjon keresztül.

Az ókorban úgy tartották, hogy a gyűrű a legkifejezőbb ékszer a szerelem kinyilvánítására, mivel kör alakja miatt nincs eleje és vége, csak úgy, mint a tartós házasságnak.

Ez az elgondolás tartotta magát évszázadokon keresztül. A XVI. században Balassi Bálint így ír róla:

„Mihelyt ez gyűrűt foglalták összve, Nincs sehol vége, Legyen így vég nélkül hozzám a szerelme…”

12417831_10208576568111000_3243041422935466394_n

Eljegyzési gyűrű vagy jegygyűrű?

Éppen az elnevezés miatt ez a kérdés olykor félreértésre ad okot. A jegygyűrű, bár neve szerint jegyajándék lehetne, valójában a házassági gyűrűt jelenti. Ezt hívjuk napjainkban karikagyűrűnek.

 Általában az esküvő napján kerül a házasulandó felek ujjára. Azonban ez sem mindig fedi a valóságot, mert hazánkban, sok esetben már az eljegyzéskor karikagyűrűt cserél a menyasszony és a vőlegény, olyankor ez az eljegyzési gyűrű is.

Az eljegyzési gyűrű eredetileg az angolszász tradíciók közül származik. Ez általában fehéraranyból készített, drágakővel díszített gyűrű. Ezzel történik a lánykérés. Majd az eljegyzési gyűrű a menyasszony bal kezének gyűrűs ujjára kerül.

A házasság során általában az eljegyzési gyűrű lesz a kísérő gyűrű, de ez is tájegységenként változik.

Eljegyzési gyűrű viselése

Mint fentebb már volt szó róla, az eljegyzési gyűrű a menyasszony bal kezének gyűrűs ujjára kerül. Ez után a következő lépés a házasság megkötése, ami esetlegesen az eljegyzési gyűrű „vándorlására” adhat okot.

A középkorban az eljegyzési gyűrű a házasság napján lekerült a menyasszony kezéről, és azt nem hordta tovább. Ez azonban egy rövid ideig tartó időszak volt, hiszen melyik hölgy ne szeretné mutogatni gyönyörű gyémánt gyűrűjét.

Napjainkban előfordulhat, hogy az eljegyzési gyűrű helye az esküvő után is marad a bal kézen. Ez abban az esetben biztos, hogy így történik, ha a jegygyűrű mellé kísérő gyűrűt is kap a vőlegénytől az esküvő alkalmával.

Azonban legtöbbször az esküvő után az eljegyzési gyűrű „alakul át” kísérő gyűrűvé. Ilyenkor ez átkerül a jobb kéz gyűrűs ujjára, a karikagyűrű fölé.

Amikor a karikagyűrűvel történik az eljegyzés, akkor az eljegyzési gyűrű „vándorlásához” hasonlóan az átkerül a balkézről a jobb kézre.

Ez azonban szinte csak nálunk szokás. Más országokban a feleség élete végéig a bal kezén hordja az eljegyzési gyűrűt és a karikagyűrűt egyaránt.

C279

Amint látható, még az eljegyzési gyűrű viselése is sokféleképpen történhet.

Ez rossz hír lehet azok számára, akik hagyománytisztelően szeretnének eljárni, ám jó hír azok számára, akik szeretik a gazdag válogatási lehetőségeket.

Antiallergén divatékszerek, bizsuk, shamballák, órák…

Ha tartós jó minőségű ékszert szeretnél viselni vagy ajándékozni ne gondolkozz tovább!

Jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, iratkozz fel a hírlevelünkre. 

Kövess a facebookon: itt találod,

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Krajcárfigyelő says: (előzmény @Dóra Kerekes)

    Mi is ezt a szokást követtük, Én is a jobb kezemen hordom a gyűrűmet. Szép divat ékszereket találsz 🙂 (Hölgyek világa – ahol a szépség életre kel) ezen a facebook oldalon. Ajánlom figyelmedbe. 🙂

  2. Dóra Kerekes says:

    Nálunk ugyanaz az eljegyzési és a karikagyűrű, az esküvőn került át a bal kezemről a jobbra. De egyáltalán nem bánom, hogy így történt mert annyira tetszik ez a gyűrű, hogy nem hiszem, hogy találtam volna ehhez hasonlót. A gyemantgyuruponthu oldalon vettük a gyűrűt 🙂 Hátha más is itt találja meg álmai jegygyűrűjét 🙂


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!