My Way

A Völgység fővárosa Bonyhád

Nagyiként visszagondolva serdülőkori első nagy lázongásaimra, szülő városom jut eszembe. (bár a hetvenes években elköltöztünk) A Szecska tó felé vezető út mindig emlékezetes marad, szerintem édesanyámnak is, igen határozottan elkalapált a csavargásomért, mikor zongoraóra helyett felfedeztük a környéket.

A Római Katolikus Templom, ami a Szabadság tér 11 szám alatt található meghatározó volt az életemben, itt kereszteltek, és mellette laktunk, (sajnos mára már lebontották a házat).

Bonyhád, híres átmenő város, amely a Szekszárd-Pécs útvonalon fekszik a 6-os főút menten.

Itt született Perczel Mór, Vörösmarty Mihály itt eset nagy szerelembe, a róla elnevezett forráshoz jártunk kirándulni a húgommal és barátainkkal.  

A XVIII. századtól Bonyhád gyors fejlődésnek indult. Ennek földrajzi okai voltak, ugyanis a „kapu” szerepét töltötte be. Fontos út haladt át rajta és két jelentős híd biztosította az átkelést az ingoványos „Bonyhádi Bozóton”.

A század közepétől két évszázadon át a város meghatározóan német, zsidó és cigány jellegű volt. A lakosságszáma folyamatosan nőtt. A 20. század elejére Bonyhád ipari, kereskedelmi és közigazgatási szerepköre hangsúlyossá vált.

Bonyhád és a Völgység sokszínű nemzetiségi életéről híres, ami jó példája a békés egymás mellett élésnek. A székelyek, a svábok, a felvidékiek, és a cigányok a különböző egyházakkal, felekezetekkel együtt ápolják kultúrájukat, hagyományaikat.

Az itt élő népcsoportok azonban nemcsak táncaikat, dallamaikat őrizték meg, hanem jellegzetes ételeiket is. Ezekből kaphatunk ízelítőt a Bukovinai székely konyha című kiadványból, amely lehetőséget teremt számunkra, hogy megismerjük nagyszüleink, dédszüleink egyszerű, de annál ízletesebb fogásait, szívesen forgatom, mert gyermekkorom ízeit rejti.

Megnyitotta kapuit a Bonyhádi Termálfürdő, amely nyáron tökéletes lehetőséget biztosít az aktív pihenésre. A 963 méter mélyben lévő, alsószéplaki kútból 66-68 °C-os termálvizet nyernek, ezt hűtik vissza 28-30 °C, illetve 38 °C hőmérsékletűre. A kikapcsolódni vágyókat egy élmény- és úszómedence várja. A pancsoló medencét a kisgyermekek nagy örömére különböző színes, játékos elemekkel látták el.

A majosi árok által kialakított Szecska tó a város északi végén található, amely kellemes kikapcsolódást biztosít délutáni sétákhoz, illetve horgászáshoz az 5 hektár vízfelületével.

Bonyhád többnyelvű, vallású és szokású lakosságának feszültségei és ellentétei az évek során eltűntek és békésen élnek egymás mellett a különböző népcsoportok.

Egy hétköznapi Nagyi, az online világában.

Jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, iratkozz fel a hírlevelünkre. 

Kövess a facebookon: itt találod,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!