My Way

Észrevesszük az apró változásokat?

Én hónapok óta, mást se hallok, csak hogy vigyázz az egészségedre. Figyelj óda, meg ne fázz, ezt ne idd meg, ezt edd meg, ez jó lesz, ezt nem szabad. HÚ…. kiérti ezt. Vajon mi is az egészség, tudjuk egyáltalán, és hogyan tudok rá vigyázni?

„1948-as megalakulásakor az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) az egészséget a következőképpen definiálta: „Az egészség a teljes testi, lelki és szociális jólét állapota, és nem csupán a betegség hiánya”. A fogyatékosság nem zárja ki az egészséget.[1] A WHO meghatározás New Yorkban született, 1946-ban, a 61 ország részvételével megrendezett Egészség Konferencián, majd az 1948. április 7-n hatályba helyezett Egészségügyi Világszervezet (WHO) Alkotmánya tette széleskörűen ismertté.

Az egészség forrásai mindazok a külső és belső tényezők, melyek az egyént korának, nemének, földrajzi helyének és társadalmi helyzetének figyelembevételével hozzásegítik egészsége optimalizálásához.”  (wikipédia) Ez persze így nagyon száraz, hivatalos és nehezen érthető.

Tehát:

Az egészség lehet biológiai egészség, ez alatt a szervezetünk megfelelő működését értjük. Lehet lelki egészség, személyes világnézetünk, magatartásbeli alapelveink, illetve a tudat nyugalmának és az önmagunkkal szembeni békének a jelenti. Mentális egészség, a tiszta és következetes gondolkodásra való képesség. Emocionális egészség, az érzések felismerésének, illetve azok megfelelő kifejezésének a képessége. Szociális egészség, másokkal való kapcsolatok kialakításának egészsége.

Valahogy így határozta meg a doki, amikor rá kérdeztem hogyan alakult ki a betegségem. Egészségünket meghatározza környezetünk, a társadalmi berendezkedésünk, szociális érzékenységünk, továbbá személyi kapcsolataink és öröklött tulajdonságaink. Ezeknek az egysége adja, az éppen aktuális egészségi állapotunkat.

Nagyon fontos hogy figyeljünk a jelekre. Figyeljük magunkat a testünket, és figyeljünk szeretteinkre.

Csak csendben jegyzem meg, ennek egyik módja, hogy meg kell nézni, milyen színű, milyen állagú a székletünk – nem azért mert olyan gyönyörű – a megváltozott, a szokásostól eltérő színű és állagú széklet, a betegség előjelét jelentheti.

Vegyük észre az apró változásokat. Beszéljünk a szülőkkel, a nagyszülőkkel, milyen betegségeik vannak, mit örökölhettünk, és ők mit tesznek ellene.

A közvetlen tényezők befolyásolják az egészséget. Lehetnek külső és belső tényezők, amik közvetlen kölcsönhatásban vannak a környezetünkkel. Tudjuk őket irányítani, ha tudjuk, hogy mit kell tennünk, pl: figyelünk az étkezésre, nem fogyasztunk és használunk egészségkárosító termékeket, figyelünk a higiéniára, mozgunk, (ahogy tudunk,) kerüljük a drog, a dohány és az alkoholfogyasztást is.

Hát valahogy így röviden egy pár gondolat, hogy mi is lehet az az egészség. Ha csak ennyire figyelünk oda, akkor már tettünk érte, saját magunkért és családunkért.

Egy hétköznapi Nagyi az online világában.

 

Jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, iratkozz fel a hírlevelünkre. 

Kövess a facebookon: itt találod,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!