My Way

„Átszabott életem”

Egész életemben különbözni akartam. Életem során nyughatatlan, a MIÉRT-et kereső ember voltam.  Mindig másnak tartottam magam, mint az átlag, arra törekedtem, hogy más legyek, mint a többi ember.  SIKERÜLT! Most sikerült, MÁS VAGYOK.

Mást eszem, mást iszom, másképp öltözködöm, másképp fürdöm, másképp mozgok, másképp gondolkodom, mástól félek, másképp élek. Különben jól vagyok, legalábbis ezt hiszem, mert így könnyebb. 

Sztómáról, nem csak sztómásoknak.

Gyakorlati tanácsok műtét után, csakis saját tapasztalatom alapján, hamis illúziók nélkül, az átélt valóságot ábrázolva.

Minden bizonnyal életem legnehezebb pillanatait éltem át, amikor a sztóma műtétemmel szembesültem, és szükségességét elfogadtam. A döntésemmel megpróbáltam leküzdeni a félelmet attól az ismeretlen állapottól és természetes idegenkedéstől, amit a sztóma jelent.

Gyötört a gondolat hogy nem tudok tovább normális életet élni. Hiszen sztómával élni kétségtelenül más, mint nélküle. Akaraterő, a szakemberek és a családom segítsége megértettete velem, hogy szorongás nélkül el tudjam fogadni az új, megváltozott körülmények között is lehet és kell is értékes életet élni.

„A sztómával élők történetei hitelesen mutatják be a diagnózissal, műtéttel és kezelésekkel együtt járó lelkiállapotokat, új megváltozott helyzetükhöz való hozzáállásukat. Elfogadással és alkalmazkodással lehet teljes minőségi életet élni.”  Ezt kaptam tanácsként, ez volt az útravalóm.

Táplálkozás sztóma műtét után

A legfontosabb a rendszeresség, a pontos időbeosztás, hadjunk időt az emésztésre. Napokon át csak levest ettem hús nélkül, sárgarépa és krumpli, majd nagyon lassan, fokozatosan zsemle valami felvágott, majd fóliában sült hal. Kiettem a zöldségest a sárgarépájából, és krumplit se hagytam neki.

Rettegtem attól, hogy nem tudom a bélműködésemet irányítani, és jönnek a szelek. Ezért semmi olyant nem eszem, most sem, amiről tudom, hogy ezt kiválthatja. E nélkül is vannak természetes bélhangok, szagok, szelek. Utazáskor, bevásárláskór, nagyon kellemetlen, ha más is halja, tudom, láttam.

Fontosabb az, mit nem eszem: semmi fűszerest, hagymát, fokhagymát, káposztaféléket, nincs zsír, olaj, vaj, margarin. Tiltottak a magvak, az aszalt gyümölcsök, (nem jön át a sztómán, ne akard megtudni milyen fájdalom!) a rántott ételek, így csináltam végig a karácsonyt, nincs halászlé, diós süti.

Süti…., tojást enni kellene, de hogyan? Még a piskótában a legjobb, de nem tehetsz bele zsíros krémet, lekvárt, ha van benne gyümölcs. Főt tojás nem jó, nagyon szeles, rántotta, ha nem zsíros.

Tejfélék, kipróbáltam, kinek mi, (újabban fáj tőlük a hasam, felfújódom és szőrnyű fájdalommal jár, mert nem mennek a szelek) így nem eszem pedig nagyon szeretem a mézes tejet.

Viszont nagyon bejön az almás fahéjas zabkása, és már variálom, pl, banánnal, (de óvatosan, mert a banán, szorulást okoz) vagy csak mézzel. A natúr párolt húsok, halak. Hetente háromszor halat eszem, mindig szerettem, így nem okoz gondot, fóliába csomagolom, úgy sütöm meg a saját zsírjában.

A lényeg az, az étrend legyen változatos, az étkezés ideje legyen rendszeres. Gyógyultabb állapotban, mondjuk két hónap után, minél többféle növényi eredetű, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag legyen.  Az étrend összealításánál figyelembe kell venni, hogy megrövidült a tápcsatorna, így rosszabb a felszívódás.

Figyelem: lassan, nyugodtan, alaposan megrágni az ételt, így kevesebb levegőt nyelünk, mellyel megelőzhető a bélgázok keletkezése.

Egy hétköznapi Nagyi az online világában.

Jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, iratkozz fel a hírlevelünkre. 

Kövess a facebookon: itt találod,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!